Dieta bezglutenowa jest sposobem odżywiania polegającym na całkowitej eliminacji glutenu z jadłospisu. Występuje on w produktach naturalnych oraz przetworzonych. Gluten to mieszanka białek gluteiny wraz z gliadyną, które znajdują się w:

  • życie,
  • pszenicy,
  • owsie,
  • jęczmieniu.

Dieta bezglutenowa – czy jest bezpieczna?

Gluten nie wywołuje wzrostu masy ciała albo jakichkolwiek gastrycznych problemów wśród zdrowych osób. Każda eliminacyjna dieta, która będzie nieumiejętnie stosowana, może wywołać niedobór ważnych składników mineralnych i witamin, w tym: kwas foliowy, cynk, żelazo, witaminy z grupy B, witaminy A, D, E oraz K.

Zdrowe osoby, które bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem decydują się na stosowanie diety bezglutenowej mogą pozbawić swój dotychczasowy jadłospis cennych wartości odżywczych. Istotne jest, aby dieta bezglutenowa była bardzo bogata w owoce oraz warzywa.

Korzyści diety bezglutenowej

Przechodząc na dietę bezglutenową, trzeba zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Bardzo ważne jest właściwe zaplanowanie jadłospisu i czytanie opakowań na kupowanych produktach spożywczych, gdyż należy wyeliminować produkty, które w swoim składzie zawierają gluten. Tylko w ten sposób można odpowiednio odżywiać się na bezglutenowej diecie w świadomy sposób. Istotne jest, żeby wybierać produkty spożywcze o lepszej jakości, ponieważ zawierają one w sobie cenne i zalecane składniki odżywcze, a co ważne – pochodzące od zaufanych dostawców.

Dieta bezglutenowa może stanowić sprzymierzeniec podczas walki ze zbędnymi kilogramami. Podczas jej trwania nie wolno spożywać większej ilości słodyczy albo niezdrowych fast foodów. Słodkie produkty można zastąpić owocami, orzechami albo bakaliami.

Podsumowanie

Decyzja o przejściu na dietę bezglutenową jest bardzo ważna. Ma ona wielu przeciwników, ale niesie ze sobą również korzyści. Ta dieta jest zalecana wśród osób zmagających się z celiakią albo nietolerancją glutenu. Najważniejsze jest jednak przestrzeganie zdrowej i zbilansowanej diety, która jest bogata w owoce i warzywa. Dzięki temu można zachować przede wszystkim zdrowie na długie lata.