Dieta bezglutenowa jest stosowana w przypadku celiakii (choroba trzewna) i autyzmu. Polega ona na unikaniu wszelkich pokarmów zawierających składniki glutenu.

Dieta bezglutenowa (https://www.bee.pl/9000-zdrowa-zywnosc-i-delikatesy) jest pełnowartościowa i dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych substancji, przy czym, podobnie jak w przypadku zwykłej diety, jadłospis bezglutenowy powinien być urozmaicony. Mąka ze zbóż bezglutenowych jest o wiele zdrowsza od zwykłej mąki pszennej i jest pełna makroelementów, mikroelementów i witamin.

Dieta bezglutenowa dla dziecka

Dieta bezglutenowa powinna być przestrzegana przez cały czas, gdziekolwiek dziecko się znajduje. Jest mało prawdopodobne, aby placówka oświatowa posiadała menu odpowiednie dla diety bezglutenowej. W tym przypadku istnieją dwie opcje:

  • Sam spakuj dziecku lunch;
  • Wynegocjuj z placówką edukacyjną odpowiednie menu bezglutenowe lub umieścić dziecko w placówce ze specjalnym menu bezglutenowym.

Ważne jest, aby Twoje dziecko czuło się komfortowo i nie cierpiało z powodu swoich nawyków żywieniowych. Spróbuj zamienić tworzenie szkolnego obiadu w sztukę – pięknie udekorowany, smaczny i, co najważniejsze, bezpieczny posiłek dla dziecka może być świetnym rozwiązaniem w diecie bezglutenowej.

Jeśli Twoje dziecko jest małe i jest na diecie bezglutenowej, powiedz jego nauczycielowi lub wychowawcy klasy o jego diecie i poproś, aby upewnił się, że przestrzega diety bezglutenowej.

Jako przekąska doskonale sprawdzają się obfite orzechy lub bogate w witaminy owoce. Ale to wszystko dotyczy także zwykłych posiłków; trudności mogą pojawić się przy słodyczach i wypiekach. Możesz rozpieszczać swoje dziecko domowymi smakołykami. Gotuj dla diety bezglutenowej z naszymi przepisami bezglutenowymi lub kupuj gotowe produkty.

Nie tylko gluten jest bezglutenowy dla autyzmu, ale również kazeina jest wykluczona. Dzieje się tak dlatego, że osobom z autyzmem brakuje enzymów, które mogą rozkładać tego typu białka. Niedoprawione produkty białkowe mają negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu i powodują tak zwane “zachowania autystyczne”.

W tym przypadku menu bezglutenowe dla dziecka będzie jeszcze bardziej rygorystyczne. Jeśli jesteś na diecie bezglutenowej, możesz znaleźć listę dozwolonych produktów w wielu książkach poradnikowych lub skonsultować się z lekarzem.