Istnieją takie słowa, które jeszcze kilkanaście lat temu były nam całkiem obce a dziś słyszmy je nagminnie. Do takich wyrażeń należy między innymi celiakia oraz bezpieczna dieta bezglutenowa . Co łączy ze sobą te dwa zwroty i dlaczego tak często się o nich mówi?

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa jak sama nazwa wskazuje polega na wyeliminowaniu z jadłospisu glutenu. Tajemniczo brzmiące słowo “celiakia” to schorzenie, które powoduje, że ów nieszczęsny gluten należy wykreślić ze swojego menu. Jest to choroba autoimmunologiczna, która objawia się między innymi bólami brzucha oraz niedoborami składników pokarmowych. Osoby cierpiące na celiakię muszą stosować dietę bezglutenową przez całe swoje życie.

Jak ustalić dietę bezglutenową?

Dieta bezglutenowa nie jest kolejną modną dietą. Nie należy jej układać samodzielnie. Trzeba koniecznie skorzystać z porady lekarza. Tylko w ten sposób dobrana dieta będzie bezpieczna i pomoże w chorobie. W przeciwnym razie można nabawić się kłopotów. Lekarz zleca choremu badania, między innymi krwi i na tej podstawie decyduje co dalej. W razie wątpliwości oczywiście wykonywane są bardziej szczegółowe badania.

Podstawowe zasady diety bezglutenowej

Dieta bezglutenowa składa się zwykle z pięciu posiłków dziennie. Bazę do nich stanowią świeże owoce i warzywa. Posiłku spożywane są co około trzy godziny. Należy zwrócić uwagę, aby pierwszy posiłek był zjedzony nie więcej niż godzinę po przebudzeniu. Kolacja powinna być spożyta zaś około dwie, maksymalnie trzy godziny przed udaniem się na spoczynek nocny. Dobrym pomysłem jest samodzielne przygotowywanie dań, zarówno obiadowych jak i deserów. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz produktów przeznaczonych dla osób na diecie bezglutenowej, jednakże poziom ich przetworzenia jest na tyle wysoki, iż nie poleca się spożywać ich zbyt często.

Ostrożność przy celiakii

Jeżeli w domu jest osoba chora na celiakię, warto wiedzieć, że należy zachować szczególne środki ostrożności. Osobie takiej mogą zaszkodzić nawet najmniejsze ilości spożytego glutenu, dlatego nie może ona użyć nawet sztućców, które miały z nim kontakt. Najwygodniejsze jest rozwiązanie, gdy dietę bezglutenową stosuje wówczas cała rodzina.